Колко по-добри са новите M4 процесори на Apple? Ето как изглеждат в сравнение с предишното поколение.
Поколението M4 се фокусира върху подобрената производителност на AI и увеличаването на броя на ядрата. Той стартира първо в iPad Pro, а сега по-бързите чипове M4 Pro и M4 Max усъвършенстваха системите Mac.
През май, на събитието си за iPad през 2024 г., Apple за първи път пусна своя процесор от следващо поколение на iPad Pro вместо лаптоп или настолен Mac. Беше необичайна възможност за iPad Pro да поведе пътя с новата платформа M4. Беше обаче само въпрос на време този чип, както и чиповете M4 Pro и M4 Max от по-високо ниво, да пристигнат в новите Mac системи.
След като Apple свали капаците на мощните чипове M4 Pro и M4 Max в новите MacBook Pro и Mac Mini системи, това време дойде. Заедно с базовия процесор M4, който дебютира в iPad Pro, тези два нови чипа са налични както в 14-инчовите, така и в 16-инчовите модели MacBook Pro. M4 и M4 Pro също се предлагат в нов десктоп Mac Mini, а обновен iMac с M4 също е тук. (Apple направи вълни за една седмица с тези съобщения вместо еднократен мега-спад.)
Базовият чип M4, който iPad Pro M4 стартира вече подробно, се споделя между системите. Въпреки това, предвид различните термични среди между iPad Pro, MacBook Pro и настолните компютри Mac, чипът ще работи различно на практика между тях. (Начинът, по който M4 се внедрява между тънък таблет като iPad Pro и гигантския 16-инчов MacBook Pro несъмнено ще варира.) Междувременно M4 Pro и M4 Max сериозно увеличават броя на ядрата и енергийния потенциал от базовия M4.
Ето всичко, което знаем за това как триото M4 се справя с предшественика си. Първо е сравнението на поколенията между M3 и M4.
Apple M3 срещу M4: Сравнение на спецификациите
Що се отнася до хардуерните спецификации, разликата между M3 и M4 по същество е въпрос на степени. И двата чипа използват 3-нанометровия (nm) производствен процес на Apple и подобна цялостна архитектура. Казано по-просто, и двата чипа използват комбинация от ядро за производителност и ядра с „ефективност“ с по-ниска мощност; и двата чипа имат мощна интегрирана графика, с поддръжка за хардуерно ускорено проследяване на лъчи и мрежесто засенчване; и двата чипа използват динамичната кеш технология на Apple.
И така, какво е различното? От броя на процесорните ядра до графиката, дисплея и възможностите на AI, Apple M4 подобрява няколко елемента на чипа. Нека разгледаме всеки по-подробно.
Apple M3 срещу M4: Процесорни ядра
Докато предишният чип Apple M3 беше издаден с четири процесорни ядра, Apple M4 се предлага в три- и четириядрени версии в iPad Pro. Apple M3 MacBook Pro и MacBook Air сдвояват тези четири пълномаслени ядра с четири ефективни ядра, което довежда общия брой ядра на процесора до осем. Чипът M4 обаче увеличава броя на ефективните ядра до шест, за общо девет или 10 процесорни ядра, в зависимост от конфигурацията.
Това повишава общия брой ядра на M4 в двата варианта над предишния M3, но по-специално, това е няколко ядра по-малко от M3 Pro, подобрения вариант на Apple за MacBook Pro лаптопи. Този „професионален“ процесор има общо 12 CPU ядра, с шест производителни и шест ефективни ядра.
Apple M3 срещу M4: Графични ядра
Интегрираният графичен хардуер M4 на Apple има същите 10 GPU ядра, които можете да получите на чипа M3, и същото количество GPU ядра като техния предшественик M2. Другите характеристики на графичния процесор може да не са нови за настоящите чипове от M-серията – а именно динамично кеширане и хардуерно ускорение за проследяване на лъчи, както и засенчване на мрежата – но те са голяма стъпка напред за iPad Pro, който не нямах тези възможности последния път, разчитайки на M2.
Apple M3 срещу M4: Neural Engine
Невронният двигател на Apple – еквивалентът на модулите за невронна обработка (NPU) на Intel в семействата процесори „Meteor Lake“, „Lunar Lake“ и „Arrow Lake“ от последния модел – е специално парче силиций, направено за AI и машинно обучение функции. Въпреки че броят на ядрата не се е променил, 16-ядреният невронен двигател на M4 е оценен като способен на до 38 TOPS, или трилиони операции в секунда, 20 TOPS повече, отколкото M3 привидно може да направи.
Безопасно е да се каже, че с нарастването на интереса към разчитащите на локална обработка AI инструменти и функции в ключови творчески приложения, като Creative Suite на Adobe, Apple работи усилено, за да оптимизира тази способност възможно най-много. Просто ще трябва да изчакаме допълнителна информация или тестове, за да видим как е подобрено или какви са ефектите в реалния свят.
Apple M3 срещу M4: Display Engine
Енджинът на дисплея на Apple обработва автоматични функции като регулиране на яркостта и цвета, но също така поддържа ProMotion, технологията на Apple за динамична честота на опресняване от 120Hz, която е включена във всичко – от iPhone до MacBook Pro. Това не е ново.
Това, което може да отличава M4 тук обаче, е неговата поддръжка за новата технология за OLED дисплей Tandem, която се появи в iPad Pro, оборудван с M4. OLED панелът в iPad Pro 2024 е най-големият OLED дисплей, който Apple е правил до момента. (Досега използваше OLED технология само за много по-малки дисплеи на iPhone и Apple Watch.) Apple повиши стандартната яркост на OLED чрез свързване на два OLED панела заедно в производствения процес. Резултатът? Той увеличи номиналните нива на SDR и HDR до 1000 нита, с максимум 1500 нита яркост, когато е необходимо.
Apple потвърждава отново мястото на iPad в своята гама
iPad беше хит, когато беше пуснат на пазара през 2010 г., и оттогава е опора на продуктовата гама на Apple. Но тъй като iPhone си остава вечен бестселър, докато Mac-овете бяха съживени от появата на Apple Silicon, iPad беше нещо като пренебрегвано средно дете.
Докато технологичните журналисти отдавна се надяваха Apple да обедини iOS и macOS по някакъв начин, iPad се чувстваше по-малко като естествената точка на смесване между двете екосистеми и по-скоро като неудобна химера. Той получи част от хардуера и възможностите на Mac (особено с отличната опция за клавиатура на iPad Pro), но таблетът беше пренасочен към използване на подобрена версия на iOS с голям екран, която в крайна сметка беше преименувана на iPadOS.
Този ход за представяне на най-новия процесор на Apple в iPad Pro обаче може да е изстрелът в ръката, от който iPad се нуждае – не по отношение на продажбите, които винаги са били силни, а по отношение на престижа, затвърждавайки мястото на iPad до MacBook Air и MacBook Pro като водещи компютърни продукти.
Apple направи няколко впечатляващи твърдения за консумацията на енергия и производителността на ват в съобщението си за iPad Pro. Въпреки това, iPad – особено новият по-тънък от всякога iPad Pro на Apple – има много по-различни изисквания за захранване и различен подход към управлението на топлината в сравнение с гамата Mac. Един поглед към профила на новите таблети ви казва много: Apple има много по-малко термично пространство за работа в таблети като тези, отколкото в лаптоп тип мида.
MacBook Pro с пълна мощност, който изпомпва повече мощност към процесора и охлажда чипа според нуждите с физически вентилатори, със сигурност ще надмине iPad Pro с подобен чип, с неговото пасивно охлаждане и сравнително клаустрофобична тънкост. С много повече място за работа, M4 Pro и M4 Max в моделите Mac mini и MacBook Pro имат много по-висок таван на мощността.
M3 Pro & Max срещу M4 Pro & Max
Толкова за iPad Pro. Двата подобрени процесора, които присъстват в някои конфигурации на класическите Mac компютри, се основават на 3-нанометровата (3nm) основа от второ поколение на M4. Те имат за цел да осигурят значително по-голяма производителност от базовия чип, както и постижения в поколенията спрямо M3 Pro и M3 Max.
Ето основните спецификации за предишното поколение. M3 Pro работи с до 12 ядра за обработка (пет или шест ядра за производителност, в зависимост от модела, и шест ядра за ефективност), до 18 ядра на GPU и 16 ядра на невронния двигател. M3 Max отива по-далеч: до 16 ядра за обработка (10 или 12 ядра за производителност, плюс четири ядра за ефективност), до 40 ядра на GPU и същите 16 ядра на невронния двигател.
Сега, ето преглед на новото поколение. M4 Pro увеличава броя до 14-ядрен CPU и 20-ядрен GPU, като същевременно се придържа към 16-ядрен невронен двигател. Междувременно M4 Max всъщност съвпада с общия брой ядра от M3 Max, оставайки непроменен по брой. Въпреки това, ключовите отличия в производителността са предимствата на платформата M4, описани отчасти по-горе, и увеличението на честотната лента на паметта до 75%. M4 Pro и M4 Max също позволяват поддръжка на Thunderbolt 5 USB-C на Mac, за първи път.
Какво добавя това? Съобщенията на Apple споменаха постигането на най-бързите CPU ядра във всеки процесор с M4 Pro и M4 Max. В новия Mac mini, който никога не е виждал версия, базирана на M3, се съобщава, че M4 Pro е два пъти по-бърз от носещия M2 Pro Mac mini. Що се отнася до графичния фронт, Apple казва, че превъзходните GPU ядра са два пъти по-бързи от M3 поколението и при операции за проследяване на лъчи.
Очевидно M4 Max има върхов потенциал сред новите M4 чипове. (Apple не е представила M4 Ultra, поне все още.) Най-големият от 2024 Macs, които включват M4 Max, 16-инчовият MacBook Pro, вероятно ще покаже този процесор в най-добрата му форма
предимство, благодарение на големия размер на шасито на MacBook Pro, способен да поддържа превъзходно охлаждане. Apple изчислява, че M4 Max осигурява 3,5 пъти по-висока производителност от M1 Max – не е сравнение между поколенията, но е вълнуваща новина, ако не сте надграждали след дебюта на чиповете от M-серията.
Въпреки това, в сравненията с чипове M3, процесорите M4 не изглеждат скок напред, а по-скоро в диапазона на подобрение от 30% до 40%. Не е зле, но струва ли си да купите цял нов лаптоп или настолен компютър, за да замените вашия модел M3? Ще трябва да се запитате колко ви струва този вид печалба.
Независимо от това, надграждането на невронния двигател не трябва да се отхвърля, като се цели по-бърза производителност при натоварвания на AI. Това е изключително трудна област за тестване, тъй като е развиваща се област, но за чиповете M4 Apple твърди, че обикновено се удвоява ефикасността при тези задачи. Apple Intelligence – пакетът от AI инструменти, внедрени в macOS – естествено ще се възползва. Но как всичко това се разтърсва в реалния свят е по-дългосрочен въпрос, който не може да бъде решен само чрез разглеждане на прогнозирани спецификации и твърдения.
Важно е да запомните, че тези сравнения се основават на данните за производителността на M4, публикувани по време на съобщенията на Apple и спецификациите на хартия; доказаното директно представяне между M3 и M4 се свежда до нашето целенасочено тестване от първа ръка.
За тази цел, малко след тези съобщения, успяхме да тестваме и публикуваме рецензии на новата гама MacBook. Прегледът на 14-инчовия MacBook Pro 2024 показва как се представя базовият чип M4 в лаптоп, а не в iPad Pro, докато нашият преглед на 16-инчовия MacBook Pro 2024 рекламира чип M4 Pro. От страна на работния плот вижте рецензиите за 2024 Mac mini и 2024 iMac съответно за M4 Pro и M4. Все още не сме тествали M4 Max, но прочетете тези рецензии, за да видите подобренията в производителността за поколенията на останалата част от гамата.