На 24 октомври 1988 г.: Три години след напускането си в Apple, Стив Джобс се подготвя да пусне NeXT Computer, машина, която се надява да затвърди репутацията му на технологичен гений и да остави машините, произведени от Купертино на заден план.
Новият компютър NeXT получава вълна от положителни отзиви. Ласкавите истории показват точно върху какво е работил 33-годишният Джобс – и какво следва.
NeXT: Компютърът, който светът чакаше
Newsweek и Time публикуваха две статии в един и същи ден, като и двете разточиха новия компютър на Джобс с възторжено възхищение. Въпросните две статии бяха озаглавени „Душата на следващата машина“ (наречена на отличната книга на Трейси Кидър „Душата на една нова машина“) или просто „Стив Джобс се завръща“.
Поглеждайки назад към историите сега, означава да преразгледаме един необичаен момент от кариерата на Джобс. Той изглежда далеч от суровия, уважаван дигитален император, в който се превърна през последното десетилетие от живота си.
В NeXT Джобс беше на път да се примири или да млъкне. Новата му машина ще демонстрира дали може да пусне трети компютър, променящ света (след Apple II и Macintosh). Този път той ще трябва да го направи без съоснователя на Apple Стив Возняк или пионерите на графичния потребителски интерфейс на Xerox PARC.
Освен това, за разлика от Apple – която започна по възможно най-ниския начин, DIY – NeXT беше яма за пари, в която Джобс хвърляше собственото си състояние. Само логото на NeXT му струва 100 000 долара. И други истории от времето рисуват картина на все още незрял, перфекционист визионер, който отказва да се задоволи с всичко друго, освен с най-доброто. Както отбелязва Newsweek:
„Джобс има много повече залог от 12-те милиона долара, които е инвестирал в NeXT. Той също възстановява репутацията си. Критиците казват, че успехът на Джобс в Apple е случайност и че той е малко повече от шоумен с умение да опакова инженерството на други хора. Джобс все още е уморен за сблъсъка си с Джон Скъли през 1985 г., главният изпълнителен директор, когото нае в Apple и който го свали в битка за власт. Обществото е склонно да гледа на Джобс като на техно-пънк, изключително талантлив и очарователен, но малко арогантен. Да се поучим от поражението си и да се появим отново със зрял нов стил и машина ще покаже на света, че Стив Джобс е сериозен производител на компютри, може да управлява компания – и най-накрая е пораснал.“
Стив Джобс: „Техно-пънк“?
Дори ако Джобс беше „техно-пънк“, до 1988 г. много хора бяха прегърнали технологичния начин на живот. Само десетилетие по-рано, когато стартира Apple II, масовите публикации описаха персоналните компютри с изненада. В края на 70-те години много интелигентни журналисти говореха за съхраняването на рецепти като „убийствено приложение“ за персонални компютри.
По времето, когато NeXT Computer беше на път да стартира обаче, писателят на Time Филип Елмър-Дюит отвори статията си така:
„За да бъде хит сред хората, един компютър трябва да бъде нещо повече от сбора на своя хардуер и софтуер и метална обвивка. Най-успешните машини имат вграден емоционален компонент, нещо, което свързва инструментите в компютъра с капризите на неговия потребител. Може би никой не разбира това по-добре от Стивън Джобс, съосновател на Apple Computer и човекът, който направи персоналния компютър битов термин.
Четенето на статиите за предстоящото стартиране на NeXT ще ви даде определено усещане за обществена промяна.
Отдаване на почит към NeXT Computer
Ще напиша повече за NeXT Computer, когато отпразнуваме действителната му годишнина от стартирането. Но днешната част от „Днес в историята на Apple“ показва две неща. Връща ни назад към времето, преди Стив Джобс да бъде, добре, Стив Джобс. Той също така показва как светът се съгласи с това, което Джобс се готвеше да направи в NeXT