Mac OS X става на 20: Поглед назад към операционната система, която помогна за спасяването на Apple

OS X може да е пенсионирана, но заслужава да бъде запомнена. Върнете се назад с тези 14 ключови етапа в двудесетилетната история на операционната система, която помогна за трансформирането на почти фалирала Apple в компания за трилиони долари.

Пристигането на OS X само по себе си беше може би най-значимата повратна точка в историята на Mac. Това беше резултат от завръщането на Стив Джобс в Apple през 1997 г. заедно със софтуера на операционната система на неговата компания NeXT, на който OS X беше частично базирана. Може да е трудно за вярване днес, когато Apple сега е компания за трилиони долари, но преди това триумфално завръщане компютрите на Apple бяха в опасна позиция, като някои дори смятаха, че марката може да не оцелее.

Имаше много други производители на микрокомпютри (терминът, използван по онова време), които наистина преминаха – Amiga, OS/2 и създатели на системи CP/M сред тях. Читателите с къси или селективни спомени може да се изненадат да научат, че три години преди пускането на OS X през 2001 г. („X“ се произнася като „десет“), Microsoft, в опит да не изглежда като монополист, е инвестирала 150 милиона долара в Apple, за да помогне на компанията да остане на повърхността.

Едно предизвикателно начало

Първата оценка на PCMag за новата OS X не беше обнадеждаваща. Започва: „Потребители на Mac, това няма да ви хареса. Във всеки случай не в началото и може би дори не за ден или два. Надстройката на операционната система трябва да улесни живота ви, а не да ви принуждава да прекарвате часове в измисляне как да изпълнявате ежедневните си задачи.“

Причината за тази предпазливост? Новата версия на операционната система напълно изкормени и замени основите на своите предшественици, надграждайки я с изключително стабилна UNIX база. Някои може да се изненадат, че ядрото на OS X и macOS всъщност е с отворен код, защото произлиза от тази кодова база. Самата операционна система не е с отворен код, нито някой от нейните интерфейсни компоненти. Това позволява на Apple да се възползва от тестването с отворен код на стабилността на своето ядро, като същевременно поддържа системата като цяло затворена архитектура, само за собствените си очи.

Преминаването към напълно преработената OS X напомняше за преминаването на Microsoft към Windows Vista, но с важна разлика. И двете нови операционни системи дразнеха потребителите, защото някои стари хардуер (особено принтери) и софтуер щяха да станат несъвместими, но и двете бяха много по-стабилни от своите предшественици. Apple обаче бяха достатъчно умни, за да вградят копие на OS 9.1 в OS X, така че потребителите да могат да продължат да използват стария си софтуер и хардуер, в крайна сметка да бъдат отвикнати от това за по-нови продукти.

Излишно е да казвам, че в течение на 20 години Apple предостави огромно количество нови технологии в своята настолна операционна система OS X. Би било невъзможно да ги обхванем всички в статия с разумна дължина, така че избрахме някои забележителни моменти. Ако смятате, че сме пропуснали голямо или сме включили такова, което не е толкова важно, не се колебайте да го споменете в секцията за коментари по-долу.

1. iTunes и iPod

Скоро след пускането на OS X се появи първият iPod на Apple и той напълно революционизира музикалната индустрия. iTunes всъщност беше достъпен на Mac преди iPad да се появи. Интерфейсът на iPod е заимстван от OS X, с неща като синия, запълващ Aqua лента за напредъка и полираните метални рамки. iTunes е унищожен в macOS, но по ирония на съдбата продължава да съществува като приложение за магазин на Windows 10. Apple все още продава един модел на iPod, iPod touch 7-мо поколение; въпреки че това устройство не е актуализирано от няколко години, то работи с iOS 14, най-новата итерация на мобилния софтуер на Apple.

2. Поддръжка за запис на CD-ROM/DVD

OS X v10.1 стартира нищожни шест месеца след първоначалната версия и съобщението за пресата за тази актуализация се рекламира, че това е „първата операционна система, която позволява на потребителите да записват над 4 гигабайта данни на DVD.“ Въпреки че това изглежда странно сега, супер горещото поле на мултимедията по това време беше изцяло за лъскави дискове. PCMag имаше цифрово издание, което беше изпратено на CD-ROM, издаден от специален екип. Обърнете внимание, че въпреки че версията 10.1 OS X беше с кодово име Puma, Apple не започна да използва котешката марка в публични маркетингови материали до следващата, Jaguar 10.2.

Дисковете не бяха единствените медии, с които новата версия можеше да се справи. Нашият преглед отбелязва новооткритите му умения за поглъщане на цифрови снимки: „OS X 10.1 работи безпроблемно с различни собствени системи за прехвърляне на снимки, като тези, използвани от фотоапаратите Kodak и Nikon, и операционната система може да прехвърля снимки без нужда от специален софтуер.“

3. Вградена VPN и бизнес поддръжка

Още в третата си версия OS X 10.3 Panther от 2003 г. добави вградена VPN поддръжка. Но в този случай това беше поддръжка за протокола PPTP, използван по онова време от служителите на корпорацията, за да влизат в мрежата на тяхната компания, а не функциите за сигурност и деблокиране на съдържание, с които днес свързваме предимно VPN. Версията добави други неща, за да направи OS X по-привлекателна за корпоративни потребители: поддръжка за продуктите Active Directory и Exchange на Microsoft.

4. Преминаването към Intel

Както Джейми Лендино от ExtremeTech написа в по-ранен материал за историята на Mac на PCMag, „…в зашеметяващо съобщение от 2005 г., Apple преминава от трудната за мащабиране PowerPC хардуерна архитектура към Intel, давайки на Mac същите вътрешни функции, каквито бихте намерили на компютър с Windows.“ Поддръжката за процесорите на Intel дойде с актуализацията на OS X 10.4.4 на Tiger през 2006 г. Tiger донесе и любимото търсене в Spotlight и наскоро прекратените джаджи на таблото за управление (те можеха да се използват чак в Mojave от 2018 г.). За щастие на съществуващите собственици на Mac, пълната поддръжка за PowerPC-базирани приложения не беше напълно премахната до изданието на Snow Leopard от 2009 г. Поддържа се благодарение на технологията Rosetta на Apple.

Едва през изминалата година тази ера приключи, като Apple премести своите настолни компютри към ARM-базирани процесори M1 Apple Silicon. Едно предимство на този превключвател беше, че можете директно да сравните производителността на Mac OS X с тази на Windows на същия хардуер, тъй като можете да заредите Mac към Windows с помощта на Boot Camp – нещо, което ще бъде загубено с преминаването към ARM-базирани Apple Silicon процесори. За щастие Rosetta се завръща с Big Sur.

5. Mac получава App Store

Актуализацията на OS X 10.6.6 от януари 2011 г. към изданието Snow Leopard от 2009 г. беше една от първите големи идеи за преминаване от iOS на iPhone към Mac OS X: App Store. Mac App Store, в този случай. Идеята беше не само да се даде на разработчиците унифицирано място за подчертаване на техните приложения, но и да се улесни инсталирането за крайните потребители. Актуализациите се обработват и чрез App Store и можете да използвате приложение, което сте закупили на един Mac, във всяко друго приложение, стига да сте влезли в същия акаунт. За съжаление, магазините за приложения за настолни компютри не са били у дома, каквито са били на мобилни устройства, като много високопрофилен софтуер липсва в магазините за приложения на двете основни платформи за настолни компютри.

6. Този леопард наистина реве

Преди Mac OS X 10.7 Lion, 10.5 Leopard добави страхотни нови инструменти, включително Time Machine и Spaces (виртуални настолни компютри). Неговото продължение, 10.6 Snow Leopard, се състоеше предимно от оптимизации под капака.

Lion от 2011 г., от друга страна, беше масивна актуализация, както подсказва нейното кодово име. Той премести кода на операционната система изцяло към 64-битов код от 32-битов (въпреки че все още може да изпълнява 32-битови приложения). Що се отнася до интерфейса, той добави Mission Control (унифициран интерфейс за Expose, Spaces и Dashboard) и представи недооценения LaunchPad, който най-накрая отговори на менюто „Старт“ на Windows до известна степен.

Може би най-големият напредък на Lion обаче беше въвеждането на функции, подобни на iOS, нещо, което Apple продължава оттогава, дори преминавайки към същата фамилия CPU. AirDrop, функция както на мобилните, така и на настолните операционни системи на Apple, пристига и в Lion.

7. Облакът се спуска с iCloud

След катастрофалното стартиране и падането на онлайн услугата MobileMe на Apple, през същата година, в която Lion видя светлината, се появи iCloud. За разлика от MobileMe, iCloud е по-скоро услуга за синхронизиране и архивиране. MobileMe всъщност предостави изграждане на уебсайт и хостинг, което не е налично в iCloud. Подобно на MobileMe, iCloud хоства имейл акаунт, но добавя хостинг и споделяне на снимки, както и съвместно редактиране на документи с онлайн версии на iWork приложенията на Apple. Някои потребители възразяват срещу честите съобщения на Mac, в които се посочва, че трябва да преминат към платени планове за съхранение в облак, но iCloud е успешен генератор на приходи. Дори авторът на това парче плаща месечна такса, за да има достъп до всичките си снимки на iPhone от интерфейса на уеб браузъра на iCloud.

8. iMessage на Mac

Възможността за безпроблемно изпращане на текстови съобщения от вашия работен плот без никаква специална настройка е нещо, което все още отличава macOS. Той пристигна с наследника на Lion, Mountain Lion от 2012 г. (За второстепенни актуализации на версията Apple включва името на предшественика в името на операционната система, следователно Leopard—Snow Leopard; Sierra—High Sierra; и т.н.) Разбира се, телефонната интеграция работи само ако имате iPhone; скорошната функция на Windows 10 Вашият телефон предлага подобна функционалност с Android, въпреки че не е толкова гладка. Използването на FaceTime на Apple на Mac точно както бихте направили на вашия телефон допълва несравнимите комуникационни умения на екосистемата. По времето, когато FaceTime беше приложение, достъпно в Mac App Store, сега то е неразделна част от операционната система.

9. От котките до калифорнийската география

Започвайки с OS X 10.9 Mavericks от 2013 г., Apple смени своята конвенция за именуване от големи котки към брегови линии и други географски характеристики на родния щат на компанията Калифорния. Говорейки за география, Mavericks пренесе приложението Apple Maps на работния плот. Всъщност изданието беше по-скоро за нови спомагателни приложения, отколкото за самата операционна система, с други допълнения, включително iBooks и актуализирани версии на Calendar и така наречените iLife приложения (iMovie, GarageBand и iPhoto – сега Photos) и iWork (Pages, Numbers и Keynote).

10. Актуализациите стават безплатни

Въпреки че също пристигна с Маверикс, този заслужава своя собствена повратна точка: Маверикс започнаха

Тенденцията новите версии на Mac OS X да са безплатни. Повечето хора в наши дни вероятно забравят, че надграждането до нова версия на OS X струваше пари: $129 за някои ранни версии. Този ход накара Microsoft да последва примера с Windows 10, който беше безплатен ъпгрейд от Windows 7 за цяла година. Всички следващи версии на Windows 10 са безплатни надстройки. OS X Mavericks продължи практиката на актуализации, извършвани чрез Mac App Store, който по-късно се върна към използване на System Preferences.

11. Сбогом на скевоморфизма, здравей Handoff

Макс Еди от PCMag, дългогодишен потребител на Mac, отбелязва, че „OS X от самото начало беше свързана със skeumorphism и това беше толкова различно от OS 9. Спомням си, че бях изумен от това, че трябваше да щракнете върху малкия ирис в OS X, разкривайки светещ ядрен символ, който натискате, за да запишете компактдискове.“ Тези живописни изображения, украсяващи икони, са отминали и след оттеглянето на iPhone от скевоморфизма през 2014 г. Mac OS X 10.10 Yosemite също се отказа от повечето от тях в полза на плоски, 2D икони. В рецензията на PCMag за Yosemite, Едуард Менделсън пише: „За първи път всичко – и имам предвид всичко – има последователен вид и е различен от този на всички по-ранни версии.“ Той смята новия дизайн за иконата на кошчето за „чудо за гледане“, но намира усмихнатата икона на Finder за „самодоволна и шантава“.

Продължавайки все по-тясната интеграция на Mac с iPhone, Yosemite представи и Continuity, която ви позволява да извършвате и получавате обаждания и SMS текстови съобщения от вашия Mac, докато телефонът е близо. Свързаната функция Handoff ви позволява да започнете да правите нещо на едно устройство – да пишете съобщение или имейл, да сърфирате в уеб страница в Safari или да пишете документ – и след това да го предадете на друго устройство, за да продължите да работите с него. Освен това вашите отворени раздели в Safari на Mac се виждат в приложението Safari на вашия телефон.

12. Siri идва на Mac, OS X става macOS

Асистентите с изкуствен интелект станаха част от живота ни. Siri беше ключова характеристика на iOS от години, но Apple не я включи в Mac до година и половина по-късно, след като Cortana се появи в Windows, пристигайки в macOS 10.12 Sierra от 2016 г. С тази версия Apple обедини схемата за именуване на своята операционна система, като се отказа от OS X за macOS, за да я приведе в съответствие с iOS, watchOS и tvOS. Наследникът на Sierra, High Sierra, беше основно и скрито обновен, по-специално промяна на файловата система от HFS+ на Apple File System, която е по-бърза и по-сигурна.

13. Чрез Mac, Darkly

По времето, когато macOS Mojave 10.14 от 2018 г. видя бял свят, тъмните режими станаха на мода както на мобилни, така и на настолни платформи. Внедряването на Mojave беше много по-последователно и привлекателно от тъмния режим на Windows 10, който се появи няколко години по-рано, но не приложи умбралното третиране към всички елементи на интерфейса, вместо това ги добавяше на части с последващите версии.

14. Сбогом на iTunes и Mac OS X, здравей macOS 11

Последният член на фамилията OS 10, macOS 10.15 Catalina, беше най-забележителен с премахването на почтения медиен плейър iTunes от десктоп платформата на Apple, заменяйки го с три приложения: музика, телевизия и подкасти. Версията също така забележително представи услугата за абонамент за игри Apple Arcade и Sidecar, която ви позволява да използвате iPad като вторичен монитор.

Продължавайки напред, macOS 11 Big Sur проправя пътя към новия свят на Apple Silicon M1 и още повече интеграция с iOS.

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *