Според доклад, Apple планира най-значителната промяна в имената на операционните си системи от години, като въвежда стратегия за брандиране по години като част от широкообхватна софтуерна реформа, засягаща всички нейни устройства.
Следващото поколение операционни системи на Apple ще бъде идентифицирано по годината на последващата им итерация, а не по постепенни номера на версиите, според запознати с плана, цитирани от Bloomberg. Това означава, че наследникът на настоящия iOS 18 ще бъде наречен „iOS 26“. Тази нова конвенция за именуване ще се разпростре в цялата софтуерна екосистема на Apple, като предстоящите версии ще бъдат известни като iPadOS 26, macOS 26, watchOS 26, tvOS 26 и visionOS 26.
Според съобщенията, Apple прави тази промяна, за да създаде по-голяма последователност в брандирането си и да опрости версиите както за клиентите, така и за разработчиците. Настоящата система, с различни номера като iOS 18, watchOS 11, macOS 15 и visionOS 2, отразява различните години на първоначално пускане на тези платформи. Говорител на Apple отказа коментар по въпроса.
Очаква се компанията да обяви тази промяна на своята Световна конференция за разработчици на 9 юни. Това ново брандиране ще съвпадне с нови потребителски интерфейси в тези операционни системи, опит да се осигури по-сплотено изживяване, когато потребителите преминават между устройства. Новият дизайнерски език, вътрешно кодово наречен Solarium и вдъхновен от visionOS, се очаква също да обнови tvOS, watchOS и елементи на visionOS.
Тази стратегия за именуване напомня на подходите, предприети от други технологични компании. Samsung премина към именуване, базирано на годината, за своята линия Galaxy S с Galaxy S20 през 2020 г., а Microsoft преди това използваше години за големи издания на Windows като Windows 95. Apple ще използва предстоящата година за брандирането на своята операционна система; например, софтуер, пуснат около септември 2025 г., ще бъде наречен за 2026 г. Компанията преди това използваше подобна конвенция за своите софтуерни пакети iWork ’08 и iLife ’08.
Наред с тези промени, Apple също така съобщава, че планира да направи iPadOS по-подобен на Mac и да отвори своите AI модели за разработчици от трети страни. Други функции, очаквани за предстоящия софтуерен цикъл, включват режим на превод на живо за AirPods, опция за превъртане с поглед за слушалките Vision Pro, нови здравни функции, задвижвани от изкуствен интелект, и режим за управление на батерията, активиран от изкуствен интелект, в допълнение към нова двупосочна арабска и английска клавиатура и цифрова калиграфска писалка за потребителите на Apple Pencil.